| Colour | Silver grey |
|---|---|
| Construction variant | A 100 mm plastic or 125 mm galvanized gutter requires an extra wall layer, Doors and windows can be positioned on both the left and right |
| Door handing | Right hinged |
| Drying | Dried |
| Finishing | Planed |
| Georgian bars | Loose rods |
| Glass | Insulating glass |
| Glass thickness | 3-9-3mm |
| Includes | Cylinder lock |
| Main material | Spruce |
| Material | Wood |
| Roof covering included | Optional |
| Roof type | Apex roof |
| Treatment | Impregnated |
| Type of door | Double door |
| Width | 1,20 m |
|---|---|
| Length | 5,20 m |
| Height | 49 cm |
| Weight | 800 kg |
| Foundation | 480 x 230 cm |
|---|---|
| Wall thickness | 40 mm |
| Ridge height | 243 cm |
| Dimensions of corner profile | 10 cm |
| Indoor floor area | 11 m² |
| Overall area | 11 m² |
| Content (m3) | 24,3 m³ |
| Roof surface | 16,1 m² |
| Length | 500 cm |
|---|---|
| Width | 250 cm |
| Number of doors | 1 |
|---|---|
| Suitable for roof tiles | No |
| Number of opening windows | 2 |
| Number of rooms | 1 |
| Extra product information | Tip when using roof tile profile panels, we recommend ordering 2 pieces of article p006799, to be used as a wide edge |
|---|
Reference
Select an existing order list
Or create a new list