| Door handing | Right hinged |
|---|---|
| Drying | Dried |
| Finishing | Planed |
| Includes | Sliding bolt |
| Main material | Spruce |
| Material | Wood |
| Roof covering included | Optional |
| Roof type | Apex roof |
| Treatment | Untreated |
| Type of door | Single door |
| Width | 1,20 m |
|---|---|
| Length | 2,30 m |
| Height | 31 cm |
| Weight | 200 kg |
| Foundation | 188 x 143 cm |
|---|---|
| Wall thickness | 19 mm |
| Ridge height | 217 cm |
| Dimensions of corner profile | 6 cm |
| Indoor floor area | 2,6 m² |
| Overall area | 2,6 m² |
| Content (m3) | 5,2 m³ |
| Roof surface | 4 m² |
| Length | 200 cm |
|---|---|
| Width | 155 cm |
| Number of doors | 1 |
|---|---|
| Suitable for roof tiles | No |
| Number of rooms | 1 |
| Extra product information | Tip when using roof tile profile panels, we recommend ordering 3 pieces of article p006799, to be used as a wide edge |
|---|
Reference
Select an existing order list
Or create a new list