| Drying | Dried |
|---|---|
| Finishing | Planed |
| Includes | Magnetic closure, Castors, Handles |
| Main material | Douglas fir |
| Material | Steel, Wood |
| Quality mark (FSC, PEFC, or neutral) | Neutral |
| Treatment | Untreated |
| Width | 60 cm |
|---|---|
| Length | 1,90 m |
| Height | 10 cm |
| Weight | 135 kg |
| Height | 89 cm |
|---|---|
| Length | 190 cm |
| Width | 66 cm |
| Wall thickness | 18 mm |
|---|
| Extra product information | Steel frame made of square tubes measuring 4.0 x 4.0 cm the doors, side and back panels, as well as the intermediate and bottom shelf, are made of laminated douglas roof boards 1.8 x 14.5 cm. the worktop is made of laminated douglas log cabin profiles. the outdoor kitchen is delivered as a flat-pack kit. the worktop is supplied without any holes. the size of the hole, which will depend on the type of barbecue, can be cut out after assembly. |
|---|
Reference
Select an existing order list
Or create a new list